Chov králikov
Pridané 17.3.2023 17:49:14 Počet zobrazení 1173
AKO SA STARAŤ O KRÁLIKA
Každé domáce zviera vyžaduje starostlivosť, ktorá zodpovedá jeho nárokom. Ide o komplex pravidelne sa opakujúcich praktík a chovateľskej starostlivosti. Správnou starostlivosťou z hľadiska ustajnenia, kŕmenia a napájania a zaobchádzaním je možné predísť značnej časti chorôb, keďže je zabezpečený dobrý zdravotný stav králika. Za najpodstatnejšie techniky v chove králikov je možné označiť tieto techniky.
Adaptácia v novom domove
Pri príchode/príjazde do nového domova je vhodné králika nechať v prenoske cca 2 – 3 hodiny v pokoji. Následne sa králik umiestni do nového chovateľského zariadenia (koterce, pet králiky – hobby klietky a pod.). Prvé dva až tri dni je vhodné králikovi poskytnúť maximálny pokoj na adaptáciu. Všeobecné pravidlo znie, že len čo králik začne pravidelne prijímať krmivo a vyprázdňovať sa, tak „je vyhrané". Stav králika a jeho správanie by sme mali kontrolovať aspoň jeden raz za deň, ideálne pri kŕmení. Pri podozrení na nejakú zdravotnú poruchu je vhodné kontaktovať veterinárneho lekára.
Vakcinácia králikov
V podmienkach ČR a SR nie je zákonom stanovené povinné očkovanie králikov proti nejakej chorobe. Je však možné odporúčať očkovanie proti králičiemu moru a myxomatóze. Výskyt týchto ochorení je u nás je pravidelný a ak napadne nenaočkované králiky, môže byť fatálny. Spôsob aplikácie a čas trvania špecifickej imunity je rozdielny v závislosti od konkrétnej vakcíny. Vakcináciu vykonáva veterinárny lekár. Interval očkovania sa líši podľa konkrétnej vakcíny. Všeobecne je však možné odporúčať vakcináciu dvakrát ročne.
Kŕmenie a napájanie
Kŕmenie králikov jadrovým krmivom sa najčastejšie realizuje raz až dvakrát denne. V medzičase by králik mal mať k dispozícii objemové krmivo – kvalitné seno či slamu. Jadrové krmivo sa predkladá najčastejšie v miskách. Tie je vhodné jedenkrát za týždeň vyčistiť a pravidelne dezinfikovať. Na predkladanie objemového krmiva sa najviac hodia jasličky, ale pri dobrej zoohygiene je možné dávkované seno predkladať aj na plnú podlahu koterca, prípadne na odpočívadlo. Z hľadiska hygieny je na napájanie králikov najlepšie využívať napájačky, v ktorých voda vydrží najdlhšie čistá. V letnom období či pri vyššom počte králikov v koterci je vhodnejšie vymieňať a dopĺňať vodu častejšie.
Starostlivosť o srsť králikov
Králiky vyžadujú pravidelnú starostlivosť o srsť a pazúriky. Srsť králika sa štrukturálne skladá z pevnejších a dlhších pesíkov, kratších polopesíkov a bohatého zastúpenia zvlnených vlníkov. Tak je to u králikov s tzv. normálnou srsťou. Pri týchto králikoch stačí prečesanie hrebeňom pre malé zvieratá, približne raz za týždeň. U krátkosrstých králikov (tzv. rexov), ktoré majú kratšiu srsť, sú vhodnejšie jemnejšie kefy. Naopak pri dlhosrstých plemenách typu angory je nutné prečesanie vlny každý deň (z dôvodu dlhých a hustých vlníkov tvoriacich rúno). Srsť je dobrým odrazom všeobecného zdravia zvieraťa. Zdravý králik má hustú, priliehavú a lesklú srsť.
Starostlivosť o pazúriky králikov
Pazúriky sú rohovinový útvar, ktorý je odvodený z kože. Kryjú posledné články všetkých prstov králika. Prvé zastrihnutie je vhodné okolo 2. – 3. mesiaca veku a následne približne v trojmesačnom intervale. V opačnom prípade by pazúriky prerastali, bránili korektnej chôdzi a spôsobovali zvieraťu bolesť. Pazúriky sa zastrihávajú špeciálnymi kliešťami pred líniou, ktorá je v pazúriku krvená a inervovaná, aby nedošlo ku krvácaniu.