Ako si vybrať medomet?
Pridané 28.2.2023 16:37:04 Počet zobrazení 928
AKÝ MEDOMET VYBRAŤ Z HĽADISKA TYPU HOSPODARENIA?
DOSTUPNÉ DRUHY MEDOMETOV:
Základné rozdelenie medometov, ako samostatného zariadenia, je na 3 druhy: tangenciálne, radiálne a zvratné (kazetové). V odviečkovacích a stáčacích linkách sa môžeme stretnúť s horizontálnymi medometmi. Takéto zostavy dosahujú veľmi vysokú efektivitu práce a ich nákup odporúčame iba veľkým (o veľkosti niekoľkých stoviek úľov) včelárstvom zameraným na produkciu medu. Preto sa ďalej budeme venovať iba tým trom základným. V ponuke firmy Farmárik máme všetky uvedené typy medometov.
Klasická základná voľba. Obvykle sa jedná o medomety menších rozmerov a nízkej cene. U menších včelárov sa prakticky jedná o jediné zariadenie na vytáčanie medu, pre majiteľov stredných a väčších včelníc môže slúžiť ako pomocné alebo náhradné riešenie v prípade problému s hlavným medometom. Najčastejšie sa tangenciálne medomety objavujú vo variantoch na 2, 3 alebo 4 rámčeky (plásty). Tie sú uložené rovnobežne k stene bubna, čo uľahčuje extrakciu medu z buniek plástu. Tieto medomety môžu byť poháňané ručne alebo elektrickým prúdom. Vytáčanie prebieha v troch krokoch. Najprv sa plásty čiastočne vytočia menšou rýchlosťou z jednej strany. Potom sa ručne obráti a vysokou rýchlosťou sa vytočí celá druhá strana. Nakoniec zase rámiky obrátime a dovytočíme med z prvej strany.
Ideálne riešenie na vytáčanie všetkých typov kvetových medov, okrem vresového a medovicového. Konštrukcia koša umožňuje vytáčanie rámikov z niekoľkých nadstavkov súčasne. Medomety sú vybavené ovládaním, ktoré umožňuje precízne riadenie ich činnosti. Plásty sú uložené kolmo k stene bubna, vďaka čomu sa rámiky nemusia ručne otáčať, ale zároveň toto riešenie predlžuje dobu vytáčania. Radiálne medomety sú zaujímavým riešením predovšetkým pre stredne veľké včelárstvo.
Z nášho pohľadu najlepšie riešenie, pretože spája výhody tangenciálnych (rýchlosť vytáčania) aj radiálnych (absencia nutnosti ručného obracania rámčekov) medometov. Konštrukcia koša a kaziet majú za následok, že plásty sa pri vytáčaní ukladajú skoro rovnobežne k stene bubna. Testy ukázali, že takýto systém je najefektívnejší. Preto tieto medomety možno odporučiť majiteľom stredných a väčších včelníc.
Nový komentár