Ako si postaviť elektrický ohradník
Pridané 18.3.2023 10:14:32 Počet zobrazení 8898
KDE ZAČAŤ?
Ak ste nováčikom v oblasti elektrického oplotenia, všetky pojmy a rôzne položky sa vám môžu zdať ohromujúce. Aj keď ste oboznámení s elektrickými ohradníkmi, možno o nich neviete všetko a ocitnete sa stratení so všetkými rôznymi pojmami.
Pripravili sme pre Vás krátkeho sprievodcu, ktorý Vám pomôže začať s vytváraním elektrického plotu, či už sa chystáte oplotiť niekoľko hektárový pozemok, alebo hľadáte malý prenosný plot na vytváranie dočasných pastvín.
Zdroj vytvára elektrický impulz, ktorý prechádza plotom (červená). Keď sa zviera dotkne oplotenia, dokončí okruh a umožní elektrickému impulzu prejsť jeho telom a potom do zeme (zelená). Potom prechádza cez zem, do uzemňovacieho systému a späť do zdroja energie.
Preto je dôležité mať dobrý uzemňovací systém. Zlé uzemnenie spôsobuje 9/10 problémov, s ktorými sa stretávajú používatelia elektrického ohradníka. Uzemňovací systém by mal pozostávať minimálne z troch 33 cm pozinkovaných oceľových tyčí umiestnených 25-30 cm od seba, spojených jedným drôtom, ktorý vedie k zdroju energie. Pre väčšie zdroje môžu byť potrebné ďalšie uzemňovacie tyče. Malé prenosné ploty môžu používať jednu 100cm zemnú tyč pre ľahšiu inštaláciu a odstránenie.
Okrem týchto komponentov sú potrebné pre skompletizovanie funkčného elektrického ohradníka ďalšie 3 hlavné položky: stĺpiky, izolátory a drôt - lanko - páska :
Ak sa na vaše stĺpiky použije nevodivý materiál (napríklad plast alebo sklolaminát), potom nie sú potrebné izolátory. V našej ponuke nájdete hotové stĺpiky 104 cm alebo 140 cm. Drevené a kovové stĺpiky však vyžadujú použitie izolátorov, aby elektrina neprešla z drôtu cez stĺpik do zeme. Kedykoľvek elektrina prechádza z drôtu do zeme, nazýva sa to porucha. Poruchy môžu byť spôsobené aj príliš vysokou mokrou trávou a kontaktom s drôtom, voľnými úlomkami dotýkajúcimi sa zeme a drôtu, zlomenými izolátormi alebo poškodením, pri ktorom drôty spadnú a dotknú sa zeme.
Okrem týchto komponentov budú potrebné konektory na napnutie drôtu, aby bol napnutý, ukončenie drôtu na konci cyklu, spojenie dvoch dĺžok drôtu dohromady a elektrické spojenie viacerých prameňov navzájom.
Existuje viacero možností pre brány a na základe toho, či brána musí byť elektrifikovaná alebo nie, sa môžete rozhodnúť jednoducho ukončiť a nanovo začať plot okolo brány. Na tento účel sa môže použiť podzemný alebo vývodový kábel. Ak bude brána elektrifikovaná, môže sa použiť kotva brány alebo súprava brány (napríklad elektrická sprunová brána).
Možno budete potrebovať určité nástroje na dokončenie plotu. Navijáky sú užitočné na skladovanie a napínanie lanka, drôtu a pásky. Testery možno použiť na meranie prúdu a napätia na oplotení, aby sa zistilo, že funguje správne, a pomáhajú pri zisťovaní, vyhľadávaní a opravovaní porúch.
Nakoniec nezabudnite aj na varovný nápis, ktorý je potrebné pripevniť k ohradníku a informovať okoloidúcich, že je plot pod napätím. Obzvášť deti radi skúšajú "či to funguje" :)
Možnosťou ako si rýchlo postaviť elektrický ohradník je aj použitie Siete na ohradníky . Princíp je rovnaký len namsieto stĺpov, izolátorov, laniek a pások použijtete sieť. Zapojenie zdroja je rovnaké.
Na kontrolu uvádzame prehľad položiek, ktoré budete potrebovať:
Ak máte akékoľvek otázky, môžete nás kontaktovať pre viac informácií. Radi vám pomôžeme s vašimi konkrétnymi potrebami.