Menu

Ako na chov sliepok

Pridané 17.3.2023 18:16:01 Počet zobrazení 3698

CHOVÁME SLIEPKY

Ako na chov sliepok

V súčasnosti sa ľudia, tí ktorí na to majú aspoň minimálne možnosti, rozhodujú prispieť na svoju zdravšiu výživy vlastnou produkciou rastlinných, ale aj živočíšnych potravín. Z tých živočíšnych ide najčastejšie o vajcia z vlastnej produkcie. Tu nastáva otázka: Ako na to?

Pokiaľ ide o produkciu konzumných vajec, u nás sú to vajcia sliepok, kačacie vajcia sa u nás konzumujú minimálne. Ak sa pre chov sliepok rozhodneme, mali by sme si stanoviť postup.

Ide o predpoklad, že nemáme k dispozícii nič, čo by mohlo na chov vyhovovať.

Kurín

Moderný kurín má byť priestranný, vzdušný, výška taká, aby chovateľ v ňom mohol vykonávať ošetrovanie hydiny, čistenie, odstraňovanie znečistenej podstielky a navezenie novej bez toho, aby sa musel hrbiť keď doň vchádza a v ňom pracuje. Môže byť z pevného stavebného materiálu, ale aj z dosiek. Dosky by mali byť s drážkou a perom, aby nevznikla zosušením medzery cez ktoré by v zimných mesiacoch prúdil studený vzduch. Asi najrýchlejšie možno postaviť kurín z OSB dosiek a hranolov. Nie je úlohou príspevku, rozpísať postup práce, na internete je rôznych prístreškov a postup pri ich stavaní dostatok. Pri kuríne treba však aj bočné okno, odporúčal by som aj strešné okno z lexanu.

Hradovanie

Vo výške asi 120 cm umiestnime bidlá – hrady, na ktorých budú sliepky v noci prespávať – hradovať. Vhodné je pripraviť sliepkam aj rebrík, po ktorom sa na hrady dostanú. Hrady treba po čase vymeniť alebo očistiť, preto ich umiestňujeme do objímok, z ktorých ich ľahko vyberieme a následne ľahko vložíme. Dvere do kurína odporúčam štandardné so zárubňou šírky 80 cm, ľahko sa cez ne prejde s fúrikom.

Voliéra nadväzuje priamo na kurín a sliepky do nej vychádzajú cez dvere kurína, v prípade chladného počasia cez otvor na spodnej strane dverí. Voliéra je zastrešená, tak je hydina zabezpečená pred škodnou ako je kuna, lasica, líška, ale aj mačka či lietajúce dravce jastrab a krahulec, prípadne sova. V prípade dažďa a sneženia nezmokne a nezvlhne zariadenie voliéry. Pletivo zvárané štvorcové 16 x 16 mm, ale menšie oká, napr. 10 x 10 mm zabezpečia aj pred vnikaním myší a potkanov, najmä ak je podlaha voliéry a kurína vybetónovaná. Veľkosť voliéry volíme podľa počtu sliepok, musí byť dostatočne veľká najmä vtedy, keď nemá chovateľ možnosť púšťať sliepky von z nej do trávnatej záhrady. Ak sú kurín aj voliéra vybetónované, je potrebné posypať podlahu podstielkou. Vyhovujú hobliny, slama, seno, mulčovacia kôra, piliny kvôli väčšej prašnosti menej.

Kŕmidlo si môže šikovný chovateľ vyrobiť sám z dosiek alebo preglejky. Vhodnejšie sú ale plechové kŕmidlá ponúkané v špecializovaných predajniach. Ich výhoda spočíva v ľahkom udržiavaní čistoty, dajú sa dobre pri znečistení vymyť. Majú aj mriežku, ktorá zabraňuje vyhrabanie krmiva z neho, a každá sliepka si pri ňom ľahko obsadí priehradku z ktorej si vyzobe svoju dennú dávku. Ideálne je kŕmidlo umiestniť do výšky rovnajúcej sa výške chrbta sliepok, tým sa zabráni plytvaniu krmivom vyhrabaním a natrúsením doň.

Ako napájačka môže poslúžiť akákoľvek dostatočne veľká kovová alebo plastová nádoba. V ponuke sú ale aj tzv. vedrové napájačky. Do nich hydina nemôže zaniesť nečistotu nohami, dlhšie sa v nich udrží čistá voda, pretože nečistoty do nich môžu sliepky zaniesť nanajvýš na zobáku.

Ako gritník poslúži debnička, ktorú naplníme preosiatym štrkom alebo kúpeným gritom pre hydinu či holuby. Môže sa obohatiť o rozdrvené, vysušené vajcové škrupiny. Najmä pri uzavretom chove vo voliére je dôležité aj popolisko či hrabanisko. Vytvoríme ho z debničky o rozmeroch asi 60 x 60 x 15 cm (d x š x v), ktorú naplníme pieskom prípadne zamiešame doň popol z dreva. Sliepky ho budú využívať na prašný kúpeľ – popolenie a hrabanie v čase, keď nebudú môcť byť vo výbehu.

Trusník

Trusník si chovateľ zhotoví pod hrady, na ktorých hydina nocuje, prípadne odpočíva cez deň. Do priestoru pod hradami vloží rám vysoký 15 cm z dosiek, na ktorý priklincuje pletivo s okami približne 7 x 7 cm, cez ktoré spoľahlivo bude prepadávať trus, ale sliepky sa k nemu nedostanú. Tak sa zabráni kontaktu sliepok s exkrementami vyprodukovanými cez noc. Pri čistení podlahy kurína sa trusník nadvihne a spolu s podlahovou podstielkou vyvezie na hnojisko

Koľko sliepok?

K základným podmienkam na udržanie dobrého zdravotného stavu a poskytovanie najvyššej úžitkovosti patrí dostatok priestoru v kuríne. Na 1 m2 podlahovej plochy v zastrešenom ustajňovacom priestore môže byť v drobnochovateľských podmienkach maximálne kúr veľkých plemien 3 ks, zdrobnených plemien 5 ks (Malík, V., 1991). Takže, pri veľkosti podlahovej plochy kurína 3 x 2 m môžeme v ňom ustajniť až 18 nosníc, priľahlá voliéra by mala mať rozmer podlahovej plochy dvojnásobný. Osobne by som zvolil počet menší, desať nosníc a jeden kohút v prípade, že by som chcel produkovať násadové vajcia a liahnuť kurčatá. To je už ale námet na iný článok.

Znáškové hniezda

Pre znáškové hniezda sliepok kury domácej sa odporúčajú rozmery (šírka x výška x hĺbka) 350 x 400 x 400 cm (Malík, V., 1991). Tieto môžu byť až v troch radoch nad sebou. Dostatok priestoru na znášanie vajec umožňuje získať vajcia s čistou škrupinou a neinfikovaným obsahom. Jedno hniezdo môže poslúžiť na znášanie vajec pre tri sliepky. Ak si nechceme vyrábať znáškové hniezdo sami, vyhľadáme si možnosť kúpy na internete. Je tam rad ponúk na predaj, ale aj návodov na vyhotovenie.

Kŕmenie

Kury sú všežravce, živia sa predovšetkým rastlinnou potravou, ale v ich potrave musí byť zastúpená rastlinná aj živočíšna zložka. Nosnice majú vysoké nároky na všetky zložky výživy. Bežne sa kury kŕmia zmesami zloženými z obilnín, olejnín a strukovín. Z obilnín pšenicou, jačmeňom, kukuricou, nahým ovsom, a to najmä vtedy, ak má chovateľ tieto krmivá z vlastnej produkcie. Aj vtedy je potrebné dbať, aby hydina dostala v krmive správny pomer dusíkatých látok, tukov, sacharidov, vlákniny a ostatných zložiek vrátane stopových prvkov a doplniť šrotovanú zmes obilnín bielkovinovým koncentrátom, napríklad univerzálnym koncentrátom HYDINA UNI 30 na výkrm všetkých kategórií hydiny, ktorý obsahuje sóju najvyššej kvality. Mieša sa s obilím v pomere 20 – 40 % (podľa druhu alebo fázy výkrmu). Prispieva k rýchlemu rastu a vysokej mäsitosti.

Najjednoduchšie je však, v súčasnej dobe, kŕmiť hydinu priemyslovo vyrábanými kompletnými kŕmnymi zmesami. Majú vyvážený pomer živín. Vysokú znášku vajec s pevnou škrupinou zaistí granulované krmivo Nosnica Gold. Vyššiu znášku podporí tiež sypká zmes pod označením Nosnica Klasik. Chovatelia plemenných kúr zas ocenia kompletnú zmes pre nosnice na podporu vyššej liahnivosti a úspešného vývoja embrya Nosnica Repro.

Ako získať hydinu

Možnosti sú viaceré. Ak chce záujemca konkrétnu čistokrvnú hydinu, môže ju hľadať v inzerátoch v odbornej tlači a na inzertných portáloch. Ak mu ide o vysokú produkciu vajec, môže si vybrať niektoré komerčné znáškové hybridy a vychovať si nosnice buď od kuriatok, prípadne kúpiť odchované nosnice vo veku asi 6 týždňov. Farmy vyraďujú nosnice po prvom roku znášky. Ide o nosnice, ktoré po preperení a aklimatizácii na pre nich nový, prirodzený spôsob života a ustajnenia, môžu chovateľovi poskytnúť ešte ďalší rok aj dva uspokojivú znášku. Potom môže chovateľ sliepky vyradiť a kúpiť nové, prípadne mať pripravený nový kŕdlik, ktorým nahradí pôvodný. Sliepky sa pri dobrej opatere môžu dožiť desať aj viac rokov. V tom veku sa už od nich nedá očakávať výraznejší úžitok. Chovatelia vyraďujú nosnice väčšinou už po druhej znáške.

Požieranie vajec

Požieranie vlastných vajec nosnicami sa vyskytuje pomerne často. Tento zlozvyk môže vzniknúť vtedy, keď niektorá sliepka znáša vajcia s mäkkou škrupinou alebo bez škrupiny, len vo vaječnej blane. Vajce praskne, vytečie, sliepky ho ochutnajú a zlozvyk je tu. Postupne budú takéto vajce vyhľadávať a neskôr môžu načínať aj vajcia s pevnou škrupinou. Vajcia s mäkkou škrupinou môžu začať znášať sliepky pre nedostatok vápnika v grite. Pri kŕmení plnohodnotnými kŕmnymi zmesami by takýto jav nemal nastať. Niekedy tento zlozvyk majú na svedomí aj gazdinky, keď napríklad dávajú sliepkam čerstvé škrupiny z použitých vajec. Zvyšný bielok sliepkam zachutí, postupne ho budú stále viac vyhľadávať, až nakoniec sa naučia konzumovať znesené vajcia už v znáškovom hniezde. Vajcové škrupiny treba umyť, vysušiť, rozdrviť. Vtedy sú ideálnym zdrojom vápnika na tvorbu vajec v organizme nosníc.

Sliepky v zime

Sliepky našu stredoeurópsku zimu v kuríne, aký sme si v článku predstavili, budú znášať dobre. Plemená sliepok s ružicovým hrebeňom sú voči mrazom odolnejšie ako sliepky s hrebeňom listovým. Náchylné na omŕzanie hrebeňov sú sliepky s veľkými listovými hrebeňmi, napríklad minorky, vlašky a iné. Pri očakávaní mrazov je potrebné natrieť sliepkam aj kohútom hrebeň a laloky jedlým olejom alebo osvedčenou Indulonou.

Produkcia exkrementov a ich likvidácia

Sliepka vyprodukuje denne 175-180 g trusu, čo je približne 65 kg ročne. K tomu treba prirátať aj množstvo podstielky vyvezenej na hnojisko pri pravidelnom čistení trusníka a podlahy kurína a voliéry. Pri desiatich sliepkach to môže byť min. 1000 kg za rok. Z toho plynie, že si chovateľ musí vyhradiť miesto, najlepšie ohradené napr. paletami. Kompostovanie uloženého trusu s podstielkou možno urýchliť využitím špeciálnych baktérií a enzýmov na likvidáciu biologických odpadov, ako aj nasadením kalifornských dážďoviek. Hnoj premenia na kompost už do troch mesiacov. Takýto kompost je vhodný na priame hnojenie v záhradkách.

Diskusia

(0 komentárov)
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Nákupný košík